Minden évben divat valamit isteníteni és egy másik valamit temetni. Konferenciák vezető tematikája – mert igen kattintékony –, hogy a blablabla kora lejárt, de itt van helyette a vadonatúj izé, ami majd kimenti a cég marketingjét a bajból!
Ha már kicsit régebb óta vagy fiatal, vagy visszalapozol egy keveset, akkor látod, hogy ez nem más, mint hatásvadászat, és ezek a korábban eltemetett dolgok nemhogy nem zombik, de köszönik szépen, élnek és virulnak!
A marketing-zombiapokalipszis vidám és boldog túlélői közül a legismertebbek:
- a hírlevél,
- a Facebook,
- a blog,
- a printhirdetés,
- a tévéreklám/rádióreklám,
- a PR-cikk/advertorial hirdetés,
- az influenszermarketing.
Ezeket az elmúlt években biztosan legalább egy nagy konferencián eltemették, hogy aztán a másikat hozzák be helyette, mint aduászt. Mindegyik eszköz boldogan virágzik.
A régi motoros marketingesek persze röhögtek, mert tudták, amit a kkv marketingesei nem biztos: a marketing mixben működik, és bár a kicsik pénzügyi kerete kevesebbet tesz lehetővé, mint a multik pénztárcája, az eszközöket okosan együtt használva leszünk sikeresek, nem kell és nem is szabad kidobni, ami működik, sőt választani sem kell mindig, a VAGY helyett az ÉS szó használata igen gyakran kifizetődő.
Persze aki ezeknek a trendeknek felül, arra mondhatjuk, hogy nem való a vállalkozók világába, és „hulljon csk a férgese”, kivétel, ha az a férges te magad vagy, aki jól elhittél valamit egy megmondóembernek.
STORY: A pucsító celeb és a csőd
(Átugorhatod, ha sietsz, ez csak egy tanulságos kis történet.) Egy ügyfél keresett fel, hogy támogassam új fogyókúraszalonja marketingjét. Borzasztó rossz, ám drága pénzen vett weboldala volt, socialmedia-jelenléte jóformán semmi, és nagyon nem ment a szalon, noha a legjobb lokációban, Budapest egyik csúcsforgalmi helyén volt, egy panorámás budai lakás első emeletén. Átgondolt lépésekre biztattam, mert a maradék kis pénzecskéje nem volt túl sok dologra elegendő. A weboldala kis átalakítását kértem a webesétől, akinél elértem, hogy garanciában végezze el a feladatokat, mert annyi hibát találtam az oldalban. Elkezdtem kitenni posztokat az oldalára, hogy legyen valami élet ott és – bár ne tettem volna!! – felküldtem egy sztármarketinges blogjára, hogy kicsit képbe jöjjön a trendekkel. Ott éppen az influenszermarketing volt a sztár. Készítettünk egy adag szórólapot, aminek a tervét és a szövegét megírtam, átadtam az ügyfél grafikusának, és szereztem egy helyes lánykát, akinek az lett volna a dolga, hogy céges kabátban, az utcán megszólítva az embereket, felküldje őket a szalonba próbaórára. Pár nap elteltével látom ám, hogy az általam brífelt szórólaphoz képest a cetliken a Toldi teljes szövegéhez hasonló terjedelmű, apróbetűs rizsa, rossz helyesírással, a kiválasztott kép és logó helyett három apró és kivehetetlen kép van, a call to action pedig le van hagyva, de ebből a borzasztó szórólapból született valahogy 5000 darab az 1000 helyett. Kiderült, hogy a főnökasszony újraterveztette. Elküldte a csinos lánykát, és egy hajléktalant bérelt fel, hogy osztogasson (olcsóbb volt), továbbá megköszönte szíves jelenlétemet, mert ő – okulva a híres marketingguru legutóbbi posztjából – most a trendi influenszermarketinget fogja alkalmazni, és nemsokára érkezik ide R. R., a híres sztár, és ő majd kiteszi a Facebookra meg az Instára, és akkor ide márpedig dőlni fognak az emberek. Fogtam a fejemet, megérkezett a celebritás, bruttó 10 percet töltött a szalonban, ahol a munkatársnője lefotózta őt 3 pucsítós pózban, ki is tette a felületére, majd megírta a számlát, elegánsan a retiküljébe csúsztatta kesben a kiperkált kéthavi marketing-költségkeretet, majd kedvesen és közvetlenül puszilkodva távozott. A szalonba 0, azaz nulla ember érkezett. A weboldalra és a Facebook/Insta-oldalra szintén nem érkezett új követő, mint kiderült, ez nem is volt sem ígéret, sem elvárás. A hölgy – mivel már nekem nem tudott fizetni – szomorúan várta, hogy megérkezik a csoda, ami nem jött. Még egy hónapot haldoklott, amikor felhívott, és megkért, hogy segítsünk hirdetni a gépeit, amiket elad, mert ez a biznisz sajna bedőlt.
Ne kapkodj, és ne tegyél fel mindent egy lóra
Amikor egy kisvállalkozó egy marketingeszközben a Szent Grált keresi, kizárólag csak hibázhat. Nincs csodatévő botocska, nincsenek csodálatos fügefák, nincs varázspálca. Kitartó munka van, és a tapasztalatokból tanulsz.
Ha valami nem jött össze, nem biztos, hogy az eszköz szar, lehet, hogy csak meg kell tanulnod használni.
Nézzük a nagy túlélőket:
- A hírlevél
Havonta többször temetik. A valóság az, hogy ettől még köszöni szépen, egész jó eladásokat generálhat, ha jól bánunk vele. A legjobb szoftverekre érdemes beruházni, és eleve tervezett és szegmentált listákat építeni, hogy hatékonyak legyünk. Az, hogy random ráborítjuk a feliratkozókra a teljes kínálatot, már 2000-ben sem működött.
- A Facebook
Inkább divat temetni, valódi számok nem támasztják alá. Kényelmetlen felület, és egyre több algoritmus-hülyesége van, ami miatt a szakemberek többnyire utálják, de nem megkerülhető. Nem haldoklik, csak már nem úgy és nem azt hozza, amit régen. Magyarországon kevés cég van, amelynek ott lehet hagyni. Mit tanácsolunk? Tűrj! Lesz még rosszabb!
- A blog
Régi, kedves élőhalottunk. Szintén havonta mondja valaki nagy ember a pódiumon, hogy a blogolás felesleges, helyette inkább BLABLABLA legyen, mégis a számok idehaza, nálunk, a Helyesen magyarul blogján: mióta újra rendszeresen teszünk fel cikkeket, azóta van olyan nap, hogy a blogolás előttihez képest százszoros az oldal nézettsége. A statisztikák nőnek. Nekünk nincs ezzel kapcsolatban kérdésünk. Tanácsunk igen: Írj jó cikkeket! Olyat, ami jó a SEO-nak is. Ha neked nem megy, csak szólj, mi írunk neked!
- A print hirdetés
Ha az újságokat nem lehetne eladni, nem tennék őket a boltban a pénztárak közelébe. Sőt, egyáltalán nem tennék őket a boltokban sehová sem. Még élnek emberek, akik megvásárolják őket. Egyre kevesebben vannak, de még akadnak. Ők pedig megnézik a hirdetéseket. Ezek általában drága felületek. A hatalmas zajban nehéz kitűnni velük, és általában igaz erre is, ami a …
- A tévéreklám/rádióreklám
… esetében hasonlóképpen. Ezek a reklámok csak akkor működnek, ha folyamatosan hirdetsz rajtuk, és ha időről időre látnak téged a többi felületed mellett ott is! Attól, hogy egy 3 másodperces spotot leadnak éjjel kettőkor, semmi nem fog változni az életedben.
- A PR-cikk/advertorial hirdetés
Erről szeretik azt hinni az emberek, hogy a reklám egy formája, pedig nem az. Ez egy PR-megjelenés, amit nagyon okosan és jól lehet csinálni, de nem azt várjuk tőle, hogy hozzon 1000000000000 átkattintást és vegyenek 100 terméket miatta, hanem azt, hogy a lap olvasói megismerjenek bennünket, akik azonosak a mi vevőinkkel, javítsa a SEO-t az oldalunkon, továbbá mi meg tudjuk mutatni a saját követőinknek, hogy NÉÉÉÉÉ, ÍRTAK RÓLUNK!
- Az influenszermarketing
Az influenszereket nem úgy használjuk, mint a fenti esetben. A stratégia része. Az influenszer nem egyéjszakás kaland, hanem legalább fél-egy évre partner, akivel együtt érünk el célokat. Nem könnyű mérni, inkább a PR, mint a marketing része, mégis marketingeszközként tartjuk számon. A hírnevünket és a márkánkat erősítjük a segítségével. Nem ötletalapon dolgozunk vele. Tippünk? Itt az, hogy jobb 10 tyúknyak egy lúdnyaknál, vagyis a kisebb influenszerek néha jobb eredményeket hoznak, mint a nagyok.
Szerinted 2025-ben mi lesz a sztár, és mit fogunk majd temetni?
Gáspár Katalin
Marketingvezető