You are currently viewing Az új generációk már utálnak olvasni? A Ljubljanai Olvasási Kiáltvány

Az új generációk már utálnak olvasni? A Ljubljanai Olvasási Kiáltvány

Szövegértés az általános iskolában: az alsó tagozatosok többségének mumusa.

Felső tagozatban ez a helyzet csak fokozódik: a gyermek ekkorra már – jó esetben – megtanul stabilan, folyékonyan olvasni, és ezt a képességét napi szinten kamatoztatja… a közösségi médiában vagy rövid internetes cikkek átfutásakor. Ezekben az esetekben az olvasás inkább felszínes, rövid szövegekre korlátozódik, és nem igényel mélyebb megértést vagy elmélyülést. És éppen ez a gond, amire a Ljubljanai Olvasási Kiáltvány felhívja a figyelmet.

A fent bemutatott trend a szakemberek figyelmét sem kerülte el. A 2022-ben született Ljubljanai Olvasási Kiáltvány (angol nevén The Ljubljana Reading Manifesto) egy olyan nemzetközi felhívás, amely az olvasás és az olvasási készségek kiemelkedő jelentőségére hívja fel a figyelmet. A kiáltványt összeállító négy egyetemi kutató szerint a magas szintű olvasás nemcsak egyéni, hanem társadalmi szinten is kulcsfontosságú. A kiáltványt számos rangos európai szervezet támogatja, többek között nemzetközi könyvtári szövetségek, egyetemek, kulturális központok, civil szervezetek és alapítványok.

Magas szintű olvasás?
Ez az, ami nem megy az alfáknak!

Az olvasás nem csupán szórakozás vagy információszerzés, hanem egy alapvető készség, amely segíti a kritikus gondolkodást, ami felnőttként sok helyzetben nem árt, ha hitel- vagy bármilyen más szerződést értelmeznünk kell, és hozzájárul a személyes fejlődéshez, hiszen a történetek, azok feldolgozása egyfajta lélektani élményt képvisel. A kiáltvány hangsúlyozza, hogy a világ változásai – például a digitális technológiák térnyerése – miatt még fontosabb, hogy az emberek képesek legyenek mélyebb, értő olvasásra. Ez a készség teszi lehetővé, hogy az információkat helyesen értelmezzük és felelősségteljes döntéseket hozzunk – ergo különbek maradjunk a mesterséges intelligenciánál.

Te is tehetsz az olvasás jövőjéért?

Mi igen!

Kinek szól a kiáltvány Mindenkinek! De különösen az oktatási intézményeknek, kormányzatoknak és civil szervezeteknek. A dokumentum arra buzdít, hogy közösen dolgozzunk az olvasási kultúra fejlesztésén, legyen szó iskolai programokról, közösségi kezdeményezésekről vagy könyvtárak támogatásáról. A Helyesen magyarul csapatában a kiáltvány minden egyes pontjával egyetértünk, és rendkívül fontosnak tartjuk, hogy cselekedjünk is.

Élvezzük együtt!
Mármint az olvasást…

A cél egy olyan világ, ahol az olvasás mindenki számára hozzáférhető, és ahol az emberek képesek élvezni és értékelni az olvasás nyújtotta előnyöket. Az olvasás élményének felelevenítése maximálisan illeszkedik olyan mozgalmakhoz is, mint a slow movement. Hiszen az az esti egy óra, amit csendben, figyelmes olvasással töltünk, óriási könnyebbséget jelent a napi digitális zajterhelés után, egyben rákészít a nyugodt alvásra. Mindegy, hogy szórakoztató irodalmat vagy szakkönyvet olvasunk, a hangsúly a csendes, fókuszált állapoton van.

Miért érdemes erről beszélni?

Az olvasás hatással van a mindennapjainkra, a gondolkodásmódunkra, és arra, ahogyan a világot látjuk. A Ljubljanai Kiáltvány egy emlékeztető, hogy törődnünk kell azzal, hogy mindez ne vesszen el – se magunk, se a jövő generációi számára.

 

Hollósy Évi

szerkesztő, korrektor, szövegíró és angol fordító