You are currently viewing Mit tegyek, ha szeretek írni, de nincs pénzem, és senki sem akarja kiadni a könyvemet?

Mit tegyek, ha szeretek írni, de nincs pénzem, és senki sem akarja kiadni a könyvemet?

A kezdő írók sokszor úgy érzik, hogy a könyvkiadással zsákutcába jutottak: a nagy kiadók elérhetetlennek tűnnek, a magánkiadás költségei pedig csillagászati összegekre rúghatnak. De vajon tényleg ez a két véglet létezik? És ha egy kéziratot visszadobtak, az valóban azt jelenti, hogy nincs értéke? 

Én csak az írás öröméért akarok írni. A pénz alantas, én meg művész vagyok. Én csak azt akarom, hogy olvassanak!  – Ezeket a mondatokat hetente halljuk a hozzánk forduló szerzőktől. Az írás szenvedély, belső kényszer, de mi van, ha a kézirat ott hever a fiókban, és se kiadó, se pénz, se lehetőség a megjelentetésre? 

Mi a kéziratokat nemcsak titoktartási nyilatkozat után fogadjuk, hanem elő is szűrjük.

Mit jelent ez? Azt, hogy nem kell azonnal milliókat költened egy könyvkiadásra. Azokat a szövegeket, amelyeket egy kiadó már elutasított – pedig te jónak gondoltad –, vagy amelyek túl rövidek egy könyvhöz, de túl hosszúak egy blogposzthoz, nem kell veszni hagyni. Lehet, hogy csiszolásra van szükségük (azaz egy jó olvasószerkesztőre), de az is lehet, hogy egy másik formátumban sokkal jobban működnének. És ha még nem vagy biztos abban, hogy kész vagy egy teljes könyvre, akkor sem kell lemondanod az olvasókról. 

De merre indulj tovább? Számos weboldal létezik, ahol kezdő írók megjelentethetik műveiket, legyen az szerelmes regény, fantasy, mese, szakkönyv vagy önéletrajz, és megismerhetik az olvasók visszajelzéseit. 

Nézzük meg a lehetőségeket!

Íme, néhány ilyen platform:

  1. Wattpad: Egy népszerű platform, ahol írók ingyenesen oszthatják meg történeteiket, és közvetlen visszajelzéseket kaphatnak az olvasóktól. Itt találtuk a legtöbb magyar nyelvű írást és kommentárt. Itt egyébként rengeteg az ún. fan fiction is, és olyannyira elérhető, hogy a szerző 12 éves kislánya is publikál már itt – teljesen ingyen. E cikk megjelenésének időpontjában már kétszáz olvasója van.
  2. Medium: Bár inkább cikkek és esszék publikálására alkalmas, a Medium is lehetőséget ad, hogy az írásaid szélesebb közönséghez jussanak el.
  3. FictionPress: Itt különböző műfajokban publikálhatnak az írók, és az olvasóktól való visszajelzés szintén elérhető, nem tűnik túl korszerűnek az egész, de rengeteg rajta a szöveg, főleg angolul.
  4. Scribophile: Bár ez egy írói közösség, ahol mások műveinek bírálatáért cserébe kaphatsz visszajelzéseket, egy nagyszerű platform az írástudás fejlesztésére. Angol nyelvű.
  5. ÚjNautilus: magyar nyelvű, művészeti és szabad bölcsészeti témájú portál. A felületen versek, prózai írások, műfordítás, esszék, kritikák, valamint irodalomtudomány és történelem területén írt munkák jelennek meg. Igényes szövegeket várnak, tematikai megkötés nélkül.

Jók ezek bármire is?

Ezeken a platformokon remek lehetőség nyílik az írások megosztására és az írótársadalom visszajelzéseinek megszerzésére, viszont készülj rá, hogy most még nem túl sok magyar használja ezeket a felületeket. Ha viszont az olvasód böngészője automatikusan fordítja a tartalmakat, akkor külföldi olvasókat, követőket is szerezhetsz. Íróként pedig remek gyakorlat, hogy megoszd azokat a műveket, amiket eddig vagy a fióknak írtál, vagy visszadobtak a kiadók, vagy csak úgy egyszerűen elő akarsz bújni velük a csigaházadból!

Úgy érzed, készen állsz?

Ha a fentieket áttanulmányozva is meg vagy róla győződve, hogy a könyved megérett a kiadásra, szívesen megnézzük!

Gáspár Kati

Gáspár Kati

Marketingvezető

Hitvallásom, hogy a sikeres marketing alapja a tudatosság, a tervezettség és tervezhetőség, a mérhetőség, a kreativitás és a hatékony, eredményes fellépés ötvözése.