Kiskorodtól kezdve az életed része a Balaton, most már pedig bármikor ellátogathattok a magyar tengerhez. Mit ad neked a Balaton, amit más nem?
Gyerekkorban a Balaton még egészen más élményt ad, hiszen olyankor még inkább csak egy nagyra nőtt strandként éli meg az ember sok-sok fürdéssel, gumimatraccal, lángossal, vízibiciklivel. Felnőttként aztán kitágul a kör, és felfedezzük, hogy a Balatonnak ezer más arca és értéke is van: táj, kultúra, gasztróélmények, történelem. Nekem pestiként a megnyugvást, kikapcsolódást, a természet közelségét hozza leginkább. Amikor megérkezünk, kinyitjuk az autó ajtaját, és megcsap a Berek felől a mocsárillat, minden lelassul, megnyugszik. Aztán a parton elnézve a messzeséget, végre kinyújtózhat a szemünk, nem ütközik házakba, vezetékekbe, autókba. Nekem ezenfelül a történelmi emlékeket és a páratlan mondavilágot is jelenti, aminek szeretetét gyerekkoromból hoztam, és ami kicsit az önmegvalósításomat is jelenti.
Gyerekeknek és felnőtteknek is írtál már a Balatonról. Mit tapasztalsz, miért szereti minden korosztály a balatoni meséket?
A Balaton a legtöbb magyar szemében különleges hely, akár mert járt ott, akár mert szeretne egyszer eljutni oda. A mese pedig kortalan, ugyanúgy szól gyereknek, felnőttnek egyaránt. Ezért van olvasóim között óvodás és nagymama egyaránt. A balatoni mondavilág sokaknak új oldalát mutatja meg szeretett tavunknak, felfedezhetjük vele történelmünket, hiszen számos monda szól itt megfordult királyainkról Szent Istvántól II. Andráson át Mátyás királyig. Izgalmassá tehetjük vele a kirándulásokat, felfedezéseket, mert Tátika már nemcsak egy várrom lesz, de szép Pethő Klára várkisasszony csodálatos gyógyulásának helyszíne is, de arra is volt példa, hogy egy idősebb hölgyolvasóm megírta, hogy sosem értette gyerekként nagymamájának mondását, hogy megyünk Gyugyra, búcsúba, míg fel nem fedezte az erről szóló mondát a Csodák tava című balatoni mondagyűjteményemben.
Gondoltál már arra, hogy a mondákon túl krimit, romantikus regényt vagy bármi más, számodra kedves zsánert írj?
Igazából a mese az én világom, ezért inkább ezen a téren szeretnék maradni. Bár ahogy nőnek a gyerekeim, a megszólított korosztály is változik. Többéves terveim közé tartozik egy, nagyjából a felsős korosztályt megcélzó kalandregény, naná, hogy a balatoni történelmet, mondákat feldolgozva! Ezenfelül most egy verses mesébe is belekezdtem, ami Fonyódon játszódik.
Az első, a másodiktól független kötetben Mina és Vidi egy balatoni mondába csöppennek. Elárulható, hogy a tündérek új kalandjában milyen mondán alapszik a vasszörny története?
Spoiler nélkül sajnos nem, így csak annyit árulhatok el, hogy ezúttal nem egy mondával ismerkedik meg a két tündér, hanem egy valós történelmi esemény nyomába erednek. Kutatóútjuk során most is több balatoni településen megfordulnak, így Balatonedericsen, Füreden, Szigligeten is, ezért a történet fő vezérszálán túl is több ismeretet gyűjthetnek a gyerekek a környékről. Továbbra is fontosnak tartom, hogy ez mindössze kerettörténet, és nem határozott célom az ismeretátadás, ez inkább csak plusz, így a kalandon és a szórakoztatáson van a hangsúly.
November 30-án lesz az első Magyar Mesekönyv Fesztivál, melynek során Siófokon lehet találkozni a balatoni mesék megalkotóival. Milyen programokkal várjátok a kis olvasókat?
Számtalan izgalmasabbnál izgalmasabb program várja a gyerekeket és felnőtteket egyaránt: lesznek itt boszorkánykalandok, bábelőadás, tudós által írt ébresztőmese, gyerekrajzelemzés és természetesen balatoni mondák. Az én asztalomnál a nagyobbak Tiktok-videókon keresztül ismerhetik meg a balatoni mondákat és legendákat, amiből kvízt is készítettem számukra, míg a kicsik a Csodák tava könyvem illusztrációit színezhetik. Itt foghatják az olvasók kezükbe először a Mina, Vidi és a balatoni vasszörny rejtélye című könyvemet, ami előző nap érkezik a nyomdából, tehát igazán friss és ropogós lesz, de készen áll a mesés adventi kalendáriumom is csupa-csupa balatoni mondából.
Az az igazság, hogy lehet, hogy én még a látogatóknál is izgatottabb vagyok, mert egyszerre köszönthetek több író ismerőst is, akiket a Helyesen magyarulon keresztül ismertem meg, és olyanokat is, akiknek munkásságával már találkoztam, és nagyon örülök, hogy végre személyesen is megismerkedhetek velük. Terveink között szerepel ennek a Fesztiválnak a folytatása is, és most fogjuk meglátni, mennyire működőképes ez a forma, mennyire nyitottak az emberek a magánkiadású mesekönyvek ilyen típusú bemutatására.
Most Mina és Vidi pihennek, vagy már egy következő kalandon törik a fejüket?
Mina és Vidi sosem pihennek! Egyrészt ahogy említettem, már belekezdtem egy verses mesébe, amiben Mina és Vidi Fonyódon próbálnak leleplezni egy titokzatos diótolvajt, m ásrészt terveim között szerepel egy felsősöknek szóló kalandregény: Az öt templom kincse címmel. Ebben Szilas Vid és Mina, immár nem tündérként, hanem embergyerekként nyomoznak balatoni rejtélyek után. Közben természetesen a balatoni mondakincs további feldolgozásával foglalatoskodom: a Csodák tava után a Csodák tengere című kötetben gyűjtöm a további Balaton környéki mondákat, legendákat. Csak lenne elég időm minderre…